Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile zdrowia zapewnia chodzenie?

Jeśli zawsze jesteś zajęty i nigdy nie masz czasu na uprawianie sportu, znajdź przynajmniej 30 minut dziennie na spacer. Przyniesie Ci więcej korzyści niż możesz sobie wyobrazić.

Ponad dwa tysiące lat temu Hipokrates powiedział, że chodzenie jest „najlepszym lekarstwem”, a liczne niedawne badania to potwierdzają. Poznajmy wszystkie korzyści płynące z chodzenia. Oto 5 dobrych nawyków do przyjęcia – zarówno w domu, jak i na wakacjach – aby więcej się poruszać, czuć się lepiej.

1. Chodzenie jest dobre dla wzroku

C codziennie jesteśmy zajęci pracą przed komputerem lub czytaniem książki. Gotujemy lub spędzamy czas w zamkniętej przestrzeni, takiej jak dom lub biuro. Spacer na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli będzie pośród natury, to najlepsze lekarstwo dla naszych oczu.

2. Chodząc zmniejszasz ryzyko cukrzycy

Chodzenie pomaga zapobiegać nie tylko chorobom stawów, serca i płuc. Przyspiesza przemianę materii i zmniejsza ryzyko cukrzycy. Chodzenie pomaga metabolizowaniu glukozy i aktywizuje całe ciało, dzięki czemu działa znacznie szybciej i bardziej płynnie.

3. Chodzenie pomaga zrzucić zbędne kilogramy i ujędrnić mięśnie

Będziesz mógł zobaczyć na własne oczy korzyści płynące z chodzenia przez co najmniej 30 minut dziennie. Konsekwentny spacer w połączeniu ze zdrową dietą i odpowiednim odpoczynkiem. Efekty można zauważyć na własne oczy, jak pomaga stracić na wadze.

4. Jeśli chodzisz, mniej chorujesz

Dzięki lepszemu funkcjonowaniu układu krążenia, Twoja obrona immunologiczna będzie bardziej aktywna. Zwiększy się wydzielanie endorfiny, pobudzi układ limfatyczny, zmniejszy poziom stresu i poczujesz się bardziej wypoczęty. Niezbędny warunek, aby Twój układ odpornościowy mógł pracować wydajniej.

5. Chodząc trenujesz serce

Serce jest mięśniem, a więc im bardziej jest przeszkolony, tym silniejszy się staje. Utrzymując kontrolę nad tętnem zauważysz, jak stałość chodzenia może usprawnić układ krążenia i ułatwić dotlenienie organizmu.