Maine Coon nie jest „zwykłym” kotem domowym

Wygląda jak imponujący, elegancki i majestatyczny okaz. O uważnym i pod pewnymi względami zastraszającym spojrzeniu, ponieważ pokazuje DNA dzikiego kota. W rzeczywistości okazuje się wiernym i serdecznym przyjacielem człowieka, z którym nawiązuje ciekawe relacje komunikacyjne.

Pochodzenie tej majestatycznej rasy kota domowego

Początki pochodzenia tego kota nie zostały dokładnie poznane. Jego obecność została zgłoszona stosunkowo niedawno, bo w 1800 r., w stanie Maine (USA). Ze względu na swoje rozmiary został nazwany „szopem Maine” (dosłowne tłumaczenie jego nazwy). Ponieważ według legendy powstał w wyniku skrzyżowania rysia i szopa pracza.

W każdym razie jest to teoria nieweryfikowalna do tego stopnia, że ​​inne hipotezy zbliżają go do kota norweskiego leśnego. Ten z kolei pojawił się w Stanach Zjednoczonych w wyniku rejsów statków wikingów.

Cechy charakterystyczne Maine Coona

Jest kotem dużych rozmiarów, o mocnej budowie kości i wadze, która może dochodzić do 11 kg. To nie przypadek, że określa się go mianem olbrzyma wśród kotów domowych. Charakteryzuje je długa i gęsta sierść, zwłaszcza na kołnierzu, nogach, brzuchu i ogonie.

Maine Coon pozwala również na łatwe mycie, ponieważ ceni sobie kąpiel jako bezpośrednią interakcję z właścicielem. Budowa ciała jest „prostokątna”, z szeroką klatką piersiową i harmonizowana przez prawidłową kontrolę wagi. Pysk jest szczególnie wyrazisty. Przypomina dzikie koty, takie jak ryś, ze spiczastymi uszami. Trzeba pamiętać o obowiązkowych szczepieniach.

Charakter kotów

Maine Coon to niezwykle inteligentny i czuły kot. Jest w stanie rozróżnić poziomy interakcji i zachowania z różnymi członkami rodziny. Wykazuje się doskonałą równowagą i cierpliwością wobec dzieci. Potrzebuje socjalizacji i często miauczy, co należy wziąć pod uwagę dla tych, którzy zdecydują się zapoznać z tą rasą. W skrócie, jest prawdziwym mówcą! Maine Coon cieszy się doskonałym zdrowiem, a jego oczekiwana długość życia wynosi około 15 lat.