Zamki i pałace z Sokołowa Podlaskiego (i z okolic)

Sto kilometrów od Warszawy i trzydzieści km od rzeki Bug znaleźć można Sokołów Podlaski. Dokładnie to gminę noszącą taką nazwę ze swoją „stolicą”.

Nie lada ciekawostką jest to, że gmina leży na terenie miejsca, które wchodzi w skład czystego ekologicznie obszaru „Zielonych Płuc Polski”. Nie jest to wielki teren, ale przebywając na terenie województwa mazowieckiego warto pomyśleć o odwiedzinach w tej okolicy. Chociażby dlatego, że można znaleźć tu zamki i pałace warte uwagi.

Zamki Sokołowa Podlaskiego i okolic

Nie lada gratka dla wszystkich fanów tego typu budowli. Wśród miejsc, jakie naprawdę warto odwiedzić, można wymienić:

  • zamek Liw – znajdujący się na terenie Węgrowa. Książę mazowiecki Janusz I Stary wydał polecenie budowy strażnicy, pełniącej funkcje obronne w XV w. W XVI w. całość została rozbudowana o nowe umocnienia obronne. XVII w. nie okazał się łaskawy dla tego miejsca. Całość została zrównana z ziemią przez wojska szwedzkie. Na szczęście część została odbudowana za sprawą Mariana Jakubika, Jana Klemma i Eugeniusza Leszczyńskiego. Aktualnie organizowane są tu różne imprezy plenerowe i nie tylko. Dlaczego warto odwiedzić zamek Liw? Odpowiedź znajdziesz w serwisie sokolow24.pl.
  • Pałac w Korczewie – udostępniony do zwiedzania. Turyści mogą podziwiać Salę Balową, Chińską, Pompejańską, Teatralną. Każde z tych pomieszczeń zostało pięknie odrestaurowane, dzięki czemu można poczuć ducha tamtych czasów. Wiktor Kuczyński, który nazywany był „Królem Podlasia”, wydał rozkaz stworzenia takiego pałacu w roku 1734. Hrabia Krystyn i Wanda Ostrowscy weszli w posiadanie tego miejsca po I wojnie światowej, odkupując pałac od poprzednich właścicieli. Warto wybrać się na zwiedzanie pałacu.