Folie magnetyczne – jak powstają?

Jaki jest idealny nośnik reklamy wizualnej? Niedrogi, efektowny, ale również łatwy do montażu i usunięcia. Przekazy reklamowe wciąż się zmieniają, podążają za aktualnymi trendami i za tymi zmianami powinny nadążać służące reklamie materiały. Jednymi z nich, którym z pewnością nie można odmówić wspomnianych cech, są folie magnetyczne. Jak powstają i dlaczego czasem mogą być lepszą opcją, niż klasyczne folie do zadruku?

Folie magnetyczne – jaką drogę muszą przejść, nim trafią do sklepu?

Folie do zadruku to materiały cenione w branży reklamowej. Zazwyczaj mają one postać folii samoprzylepnych, które z jednej strony mają klej, a z drugiej powierzchnię, na której można wydrukować dowolny projekt. Jeden rodzaj folii jednak różni się znacząco, a jego odmienny sposób produkcji wpływa na właściwości i techniki montażu. Mowa o folii magnetycznej, która przypomina znane nam wszystkim magnesy, tyle że w wersji elastycznej. Jak powstaje i z czego w zasadzie zbudowana jest ta nietypowa folia? Składa się ona z giętkiego termoplastycznego materiału, który został pokryty specjalnym proszkiem. To właśnie proszkowi ferromagnetycznemu zawdzięczamy właściwości finalnego produktu.

Czym charakteryzują się folie magnetyczne?

Folie magnetyczne, podobnie jak wszystkie inne magnesy, nadają się do aplikacji na powierzchniach metalowych. Co jednak ważne, większość z nich nie przyciąga magnesów, a jedynie sam metal, dlatego chcąc umieszczać na folii inne magnesy, należy zakupić specjalny jej rodzaj. Działanie jak magnes sprawia jednak, że folię magnetyczną usuwa się znacznie łatwiej niż inne folie do zadruku. O ile tylko nie korzystamy z wersji z klejem do tworzenia ścian magnetycznych, możemy mieć pewność, że po usunięciu naszej reklamy na powierzchni nie zostanie nawet ślad. Folię taką można też bardzo łatwo obrabiać, tnąc nawet zwyczajnymi nożyczkami. Wytrzymuje ona temperatury od -40 do +80 stopni Celsjusza, co oznacza, że nadaje się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Występuje też w różnych grubościach, to też nie sprawia problemu znalezienie produktu dopasowanego do potrzeb.

Folie magnetyczne czy samoprzylepne folie do zadruku? Co wybrać?

Zarówno folie do zadruku pokryte klejem, jak i te w wersji magnetycznej stosowane są najczęściej w branży reklamowej. Z pewnością dużą zaletą folii pokrytej proszkiem ferromagnetycznym jest łatwość montażu oraz usuwania. Należy jednak pamiętać, że tego typu folia może być umieszczana jedynie na powierzchni metalowej, podczas gdy inne folie do zadruku zdecydowanie są na tym polu bardziej uniwersalne. Nie można więc jednoznacznie rozsądzić o wyższości jednego rodzaju nad drugim. Należy po prostu zawsze dokładnie przed podjęciem decyzji uświadomić sobie swoje potrzeby oraz oczekiwania.