Zamek Krzyżacki w Kwidzynie – co warto wiedzieć o tej budowli?

Kwidzyn jest miejscem doskonale znanym tym, którzy interesują się zamkami i historią. Głównym celem wycieczki po tym mieście jest krzyżacki zamek – wyjątkowa budowla, która może wielu z nas zaskoczyć swoją formą oraz nietypowymi rozwiązaniami. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Interesujące wiadomości o Zamku Krzyżackim w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie to cenna pamiątka po kapitule pomezańskiej oraz jedna z najciekawszych budowli gotyckich na ziemiach polskich. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, jest kuszącym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii i militariów. Na zaglądających tu turystów czeka m.in. spory dziedziniec otoczony krużgankami oraz brama wjazdowa, zwana Zimną. Z zamkowych murów można podziwiać Powiśle oraz Dolinę Wisły, warto zatem w trakcie zwiedzania zamku odwiedzać poszczególne punkty widokowe.

Planujesz wakacje? Wybierz polskie morze i udaj się do Mrzeżyna – sprawdź ciekawe informacje o turystyce w Mrzeżynie.

A co z wnętrzami kwidzyńskiego zamku? I tu nuda nikomu nie zagrozi. Pięknie prezentują się zamkowe piwnice oraz refektarz (czyli jadalnia), kusi też zamkowa kaplica oraz mieszkanie proboszcza. Najbardziej charakterystyczne jest tu jednak gdanisko, czyli wieża sanitarna.

O zwiedzaniu Zamku Krzyżackiego w Kwidzynie

Zwiedzanie zamku w Kwidzynie może się okazać ciekawą lekcją średniowiecznej architektury oraz historii. W murach tej potężnej budowli mieści się obecnie muzeum, którego ekspozycja skupiła się głównie na kulturze ludowej Dolnego Powiśla orz rzemiośle artystycznym Pomorza oraz Warmii. Nie lada gratką jest tu również wystawa przyrodnicza, dzięki której można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat fauny i flory północnej części Polski. Całość robi wielkie wrażenie na zwiedzających, zatem popularność zamku w Kwidzynie dla nikogo nie powinna być większym zaskoczeniem.