Co warto wiedzieć o Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim?

Początki istnienia zamku owiane są tajemnicą. Według przekazów pierwsza drewniana strażnica istniała już w roku 800, a za kolejne przebudowy miał odpowiadać książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca – nie ma to żadnych źródeł.

Najprawdopodobniej wzniesienie murowanego zamku zawdzięczamy Bolkowi I Surowemu, zwanego też Srogim. Na pierwszą połowę XIV wieku przypada dalsza rozbudowa warowni, która została otoczona potężnym murem obronnym. Wraz ze śmiercią Agnieszki Habsburskiej, żony Bolka II, zamek trafił do Korony Czeskiej. Piętnasty wiek to okres w którym w zamku rezydowały rodziny rycerskie, które w okolicy zajmowały się rozbojami.

Zamek Grodno został wyróżniony przez portal karkonoskie.pl jako jeden z 6 najpiękniejszych zamków w Sudetach.

Zamek Grodno – położony nad Jeziorem Bystrzyckim w województwie dolnośląskim, malowniczo zlokalizowany w Górach Czarnych

Kolejny właściciel, który miał znaczący wpływ na rozbudowę zamku był Maciej von Logau, który otrzymał warownie w 1545 roku, z rąk austriackiego cesarza Ferdynanda I. Nowy właściciel zlecił poważną przebudowę zamku w stylu renesansowym, prace te były konturowane przez jego syna Jerzego. Zawdzięczamy im wybudowanie m.in. dolnego dziedzińca, bramy wejściowej, a także jednego z najpiękniejszych na Śląsku portalu budynku przedbramia.

Wojna trzydziestoletnia skończyła się dla zamku częściowym zniszczeniem przez Szwedów. Kolejne lata przyniosły bunt chłopów, a uderzenie pioruna spowodowało pożar wieży zamkowej. W XVIII wieku warownia zaczęła popadać w ruinę, kres temu położyły dopiero działania prof. Johann Gustav Büsching z Wrocławia, dzięki któremu zamek został poddany pracom remontowym, które uchroniły go przed rozbiórką. Kolejne prace prowadzili hrabia Fryderyk von Burghaus oraz baron Maksymilian von Zedlitz. Rodzina tego drugiego była właścicielem warowni aż do zakończenia II wojny światowej.

Obecnie zamek Grodno należy do Gminy Walim.