Z dziejów Nakła Śląskiego

Ta śląska miejscowość, leżąca w pobliżu Tarnowskich Gór, znana jest dzięki ciekawym zabytkom, które do dziś wspaniale przypominają o rodzinie Henckel von Donnersmarck. Nakło Śląskie będzie zatem ciekawym celem wycieczki dla tych osób, które interesują się historią i chcą wędrować jej śladami. Co warto wiedzieć na temat przeszłości Nakła?

Historia Nakła Śląskiego

Nakło Śląskie wspominane jest już w dokumentach z XIV wieku, jako własność Zbrosława. Dzisiaj wiele osób podróżuje w to miejsce w celach turystycznych. Niektórzy zastanawiają się jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Chorzowie i przy okazji wjeżdżają do Nakła Śląskiego lub na odwrót. W XVI wieku właścicielami tej osady zostali Nakielscy, którym też przypisuje się budowę pierwszego zameczku w tym miejscu. Neogotycka rezydencja, która dziś jest jednym z ciekawszych zabytków na terenie Śląska, powstała jednak w czasach rodziny Henckel von Donnersmarck. W ich rękach Nakło Śląskie znalazło się w 1671 roku i pozostało własnością rodziny aż do 1945 roku. Pierwszym panem z rodu Henckel von Donnersmarck, który mógł używać tytułu pana Nakła Śląskiego, był Leon Ferdynand, znany też jako założyciel bytomsko – siemianowickiej linii Donnersmarcków.

Czym zajmowano się dawniej w Nakle? Wiadomo, że od XVI wieku funkcjonowały tu wapienniki. Niektóre z nich pracowały jeszcze w latach 50-tych XX wieku. Mieszkańcy Nakła zajmowali się również górnictwem, które w XVI – XIX wieku miało się tu doskonale.

O tutejszych zabytkach

Jakie zabytki przypominające o Donnersmarckach warto dziś zobaczyć w czasie wycieczki po Nakle Śląskim? Uwagę przyciąga wspomniany już zamek – neogotycka budowla z połowy XIX wieku, która powstała na fundamentach rezydencji z wieku XVI. Kolejnym cennym zabytkiem, który również związany jest z dawnymi panami tej miejscowości, jest kościół parafialny. Pochodzi on z końca XIX wieku, a inicjatorem jego budowy był hrabia Łazarz IV Henckel von Donnersmarck. W 1899 roku w pobliżu kościoła, również z woli Łazarza, powstała placówka Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Zabytkowy budynek, do dziś służący siostrom, znajduje się tuż przy pałacu.