Wiedziałeś, że migdał ma znaczenie symboliczne?

Księżyc

Księżyc ma bardzo bogatą symbolikę, a tutaj podajemy tylko kilka przykładów. Wśród Żydów Księżyc reprezentuje ich własny naród. W połączeniu z ich kondycją jako nomadów w starożytności oznacza to ich gotowość do podążania zawsze innymi ścieżkami, tymi, które Bóg im wskazuje. W mitologii greckiej kojarzy się z kobiecością. Bogini Księżyca to czysta Artemida (Diana dla Rzymian), łowczyni, dla której psy są święte.

Wilk

Wilk wśród Rzymian mógł symbolizować zwycięstwo, podczas gdy wilczyca przejmowała funkcje obrońcy bezbronnych. Znana z naszej historii jest wilczyca opiekująca się bliźniakami Romulusem i Remusem, którzy założyli i uruchomią Wieczne Miasto, Rzym. Dla chrześcijan jest to symbol diabła, który zagraża trzodzie wiernych. Tylko święci tacy jak św. Franciszek mogą to oswoić.

Migdał

Migdał w ikonografii chrześcijańskiej jest aureolą, która otacza Jezusa i Maryję, którzy w ten sposób stają się elementem ukrytym w twardej skorupie ich boskiej tajemnicy i ich chwały.

Jabłko

Jabłko jest symbolem grzechu pierworodnego uważanego za słynny owoc poznania Boga, który Adam i Ewa zjadają, kusząc węża, i dlatego nie są posłuszni woli Bożej.

Granat

Granat jest symbolem płodności i obfitości. W ikonografii chrześcijańskiej jest to symboliczne przedstawienie boskich doskonałości. Z kolei w mitologii greckiej miało to negatywne znaczenie winy i śmierci, związane z mitem o Persefonie, królowej podziemi.

Mirt

Mirt to wiecznie zielona roślina poświęcona Afrodycie (Wenus). Od średniowiecza mirt stał się także symbolem poetyckiej chwały.

Monogram

Monogram Chrystusa utworzony przez X i s. Są to dwie pierwsze litery greckiego imienia Chrystusa. Dosłownie reprezentuje chrześcijaństwo od czasów Konstantyna. Oznacza to zarówno zwycięstwo chrześcijaństwa na ziemi, jak i zwycięstwo Chrystusa nad światem grzechu.