Znaczenie symboli w sztuce i literaturze na przestrzeni dziejów ludzkości

Delfin

Delfin jest ssakiem i atrybutem boga Posejdona, króla mórz wśród Greków. Wśród starożytnych Etrusków delfiny były przedstawiane jako przewoźnicy dusz zmarłych na wyspy Błogosławionego.

Smok

Smok to fantastyczne zwierzę, które jest przedstawiane jako wąż lub duży gad z dużymi skrzydłami podobnymi do nietoperzy. Jest symbolem Lucyfera i zła w ogóle. Legenda o św. Jerzym walczącym ze smokiem i pokonaniu go oraz podobna o Archaniele Michale często przedstawiana w dziełach sztuki oznacza z kolei zwycięstwo Chrystusa nad nienawiścią i złem. Dziś, głównie dzięki kinu i książkom, smok, który zieje ogniem, jest też postrzegany jako dobre i mądre zwierzę, które doradza człowiekowi.

Bluszcz

Bluszcz to rodzaj wiecznie zielonej rośliny typu pnącego. Był to jeden z atrybutów greckiego boga Dionizosa. W mitologii greckiej było to zawsze święte dla Attis, kochanej przez Kybele, boginię ziemi. Bluszcz był symbolem cyklu śmierci i odrodzenia, a więc także nieśmiertelności duszy w ikonografii chrześcijańskiej.

Gronostaj

Gronostaj jest symbolem wielkiej czystości, niewinności i tantiem. Jej białe futro było używane tylko na ubrania i płaszcze królów i papieży.

Motyl

Motyl jest powiązany z mitem Psyche, który jest reprezentowany przez skrzydła motyla. To także symbol duszy. W ikonografii chrześcijańskiej symbolizuje również zmartwychwstanie, ponieważ motyl wyłania się ze swej poczwarki doskonały i pełen życia. Może być również symbolem lekkości i niestałości.

Feniks

Feniks ma bardzo starożytne pochodzenie jako mit. Jest opisywany jako ptak o niezrównanej urodzie, który żyje bardzo długo. Po jego śmierci feniks odradza się z własnych popiołów. Z tego powodu jest także symbolem zmartwychwstania Chrystusa.

Kwiat

Kwiat ma szczególne znaczenie symboliczne dla każdego rodzaju. Bukiet kwiatów symbolizuje duchową doskonałość.

Ogień

Ogień jest symbolem domu, na przykład wśród Rzymian istniały dziewice westalki, które były obrońcami ognia. Dla chrześcijan ogień reprezentuje Ducha Świętego w postaci języków ognia, ale także wieczne potępienie w piekle.

Więcej na temat symboli w sztuce i literaturze znajdziesz pod tym linkiem https://www.belzec.org.pl/