bolkow-atrakcje

TOP 6: największe atrakcje Bolkowa

Bolków to jedno z tych miast, których miłośnicy historii w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku nie mogą pominąć. Bolków zachwyca piękną okolicą i cennymi zabytkami, w gronie których nie brak perełek architektury o ogromnej wartości. Co warto zobaczyć w tym mieście? Oto 6 punktów, które warto uwzględnić w programie zwiedzania tego miasta.

TOP 6: Kościół ewangelicki

O obecności ewangelików w Bolkowie przypomina kościół Świętej Trójcy, będący ciekawym zabytkiem z połowy XIX wieku. Dziś nie spełnia on już swej pierwotnej funkcji, jednak jego bryła zewnętrzna wciąż zasługuje na uwagę.

TOP 5: Anielska fontanna

Drugą pamiątką po miejscowych ewangelikach jest fontanna, którą w połowie XIX wieku postawiono w miejscu starego kościoła ewangelickiego. Fontanna, zwana Anielską, przedstawia chłopca czytającego Biblię. To obiekt, któremu z pewnością warto się przyjrzeć w czasie zwiedzania miasta.

TOP 4: Młyn nad Nysą Szaloną

Nad Nysą Szaloną wznosi się ciekawa budowla, która – mimo sporych zniszczeń – wciąż intryguje miłośników historii. To młyn, który pierwotnie stanowił część dóbr zamkowych, a następnie stał się własnością prywatną. Niestety, w latach 90-tych XX wieku młyn ten przestał przynosić dochody, a wraz z zakończeniem działalności, zaczął popadać w ruinę. Mimo to w czasie zwiedzania Bolkowa warto mu się przyjrzeć, gdyż w dziejach miasta i jego lokalnej gospodarki odkrywał on przez wieki bardzo ważną rolę.

TOP 3: Ratusz

Bolkowski ratusz jest ciekawą budowlą z końca XVII wieku, której w czasie przebudowy w 1828 roku nadano obecną, klasycystyczną formę. Charakterystyczna wieża tej budowli jest doskonale widoczna z oddali, dzięki czemu siedziba władz miejskich do dziś zajmuje bardzo ważne miejsce w miejskim krajobrazie.

TOP 2: Kościół św. Jadwigi Śląskiej

Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Bolkowie to jeden z ciekawszych zabytków sakralnych w tej części Dolnego Śląska. Wczesnogotycka wieża, średniowieczne sklepienia widoczne do dziś w kościelnym wnętrzu – oto elementy, które przypominają o długiej historii tego obiektu. Jego budowę rozpoczęto najprawdopodobniej w połowie XIII wieku. Pod koniec tego stulecia, z woli ówczesnego biskupa wrocławskiego Tomasza, patronką tej świątyni została święta Jadwiga Śląska. Mimo długiej i burzliwej historii, w kościele tym do dziś można ujrzeć wiele ciekawych zabytków. Sklepienia krzyżowe, freski z XIV wieku oraz barokowa ambona z początku XVII stulecia – oto elementy wyposażenia, na które podczas zwiedzania tej świątyni koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

TOP 1: Zamek

Zamek, który dumnie wznosi się nad starówką, bez wątpienia jest symbolem i turystyczną wizytówką Bolkowa. Jest to jedna z najpiękniejszych budowli obronnych na terenie Dolnego Śląska, a jej zwiedzenie każdemu turyście dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Zachwyca zamkowy dziedziniec oraz Dom Niewiast, dobudowany w okresie międzywojennym z myślą o pierwszych turystach zaglądających do Bolkowa. Pięknie prezentuje się też zamkowa baszta, służąca dziś dzielnie turystom jako punkt widokowy. Z baszty tej można spojrzeć na miasto z wyjątkowej perspektywy, można się też nacieszyć piękną panoramą okolicy.

W Bolkowie, pięknie położonym na styku Gór Kaczawskich i Pogórza Bolkowskiego, nudzić się nie można. Tu każdy może spędzić wolny czas w przyjemny sposób, ciesząc się piękną scenerią oraz cennymi zabytkami.

Jeden z najwspanialszych zamków na świecie można zwiedzić również w Krakowie. Klikając halokrakow.pl, dowiesz się zarówno o historii Wawelu, jak i rozrywkach turystycznych, jakie oferuje.