Ruiny zamku Sobień jako ozdoba Bieszczad

W rejonie Sanoka nudzić się nie można, a kto znajdzie tanie noclegi w tej części kraju, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Z pewnością warto wybrać się w pobliskie Bieszczady oraz spędzić czas na odkrywanie piękna tych miejscowości, które leżą w dolinie Sanu. Na długiej liście atrakcji, z jakimi można się spotkać w rejonie tego miasta, pojawia się też zamek Sobień. Dla kogo może się on stać ważnym punktem w programie wycieczki? Co warto wiedzieć na jego temat?

Zamek Sobień – najważniejsze informacje

Zamek Sobień, a raczej jego ruiny, to wielka ciekawostka historyczna oraz wspaniały punkt widokowy. Kto wdrapie się na zamkowe wzgórze, ten będzie mógł z góry spojrzeć na dolinę Sanu, przyjrzeć się bieszczadzkiej panoramie, a przy okazji zapoznać się z historią zamku, będącego jednym z popularniejszych zabytków w Bieszczadach. Wiadomo, że historia tego obiektu sięga XIII stulecia, wiadomo też, że spore zasługi dla tego zamku miał król Kazimierz Wielki.

A że zamek ten strzegł pobliskich szlaków handlowych, troska o jego umocnienie była priorytetem dla wielu jego późniejszych właścicieli. Co ciekawe, na liście najważniejszych panów na zamku Sobień pojawia się rodzina Kmitów, która odegrała bardzo ważną rolę w dziejach wielu bieszczadzkich miejscowości. Kiedy zamek przemienił się w ruinę? Wiele wskazuje na to, że w XV wieku, kiedy to Sobień został zaatakowany przez Węgrów. Opuszczony przez Kmitów, nigdy nie został już odbudowany.

Dziś jest piękną ruiną, która przyciąga wspaniałą atmosferą oraz pięknymi widokami. Dzięki temu zamek Sobień wciąż pozostaje bardzo ważną atrakcją turystyczną, której w trakcie wycieczki w rejonie Sanoka nie można pominąć.

Więcej opisów ciekawych atrakcji z Bieszczad znajdziesz w serwisie https://www.tarnica.pl.