Krakowskie synagogi. Synagoga Izaaka Jakubowicza

Z jakimi atrakcjami kojarzony jest Kraków? Dla jednych to miasto to przede wszystkim Zamek Królewski na Wawelu, dla innych – Rynek Główny, wspaniałe kamienice oraz świątynie, w których można ujrzeć wiele bezcennych dzieł sztuki.

Kazimierz – perła Krakowa

Warto jednak pamiętać i o tych zabytkach, które znajdują się na terenie Kazimierza – dzielnicy, na terenie której od czasów średniowiecza osiedlała się ludność żydowska. Do dziś można tu podziwiać wspaniałe synagogi, które zadziwiają i swym wyglądem, i ciekawą historią. Jednym z tych zabytków, których w czasie wycieczki po krakowskim Kazimierzu nie można pominąć, jest synagoga Izaaka Jakubowicza. Co warto wiedzieć na jej temat?

Śladami krakowskich Żydów

Synagoga Izaaka Jakubowicza jest ważnym punktem w programie wycieczki śladem krakowskich Żydów z kilku względów. Przede wszystkim przyciąga ona swymi rozmiarami. Jako największa ze wszystkich bożnic na terenie krakowskiego Kazimierza, w pewnością przyciąga ona uwagę. wielkim walorem jest też jej historia, która sięga XVII stulecia. Do dziś przypomina ona o tak ciekawej postaci, jak przewodniczący kahału Żydów z krakowskiego Kazimierza – Izaak Jakubowicz, znany dziś głównie jako fundator tej synagogi. Jaką rolę obiekt ten pełni w ostatnich latach? Od lat 90-tych XX wieku ta potężna synagoga świetnie sprawdza się jako Centrum Edukacji Żydowskiej, które zdobywa coraz większe uznanie dzięki organizacji wielu ważnych akcji edukacyjnych i kulturalnych.

Kraków to miasto wyjątkowe, które dla miłośników kultury żydowskiej z pewnością okaże się wspaniałym celem wycieczki. Te synagogi, które do dziś zachowały się na terenie Kazimierza, mogą przecież każdego oczarować swym pięknem oraz wyjątkową formą. Więcej informacji o ciekawych atrakcjach turystycznych z Krakowa i województwa małopolskiego znajdziesz w serwisie https://www.region24.pl/.