Pies to nie tylko przyjaciel, ale i odpowiedzialność

Posiadanie i opieka nad psem może być świetną zabawą oraz sprawiać nam wiele satysfakcji. Jednak jest to duża odpowiedzialność i długoterminowe zobowiązanie w zakresie opieki i kosztów. Zazwyczaj psy żyją przez trzynaście lat, ale wiele z nich może żyć znacznie dłużej. Jeśli jesteś właścicielem lub jesteś odpowiedzialny za psa, nawet tymczasowo, jesteś prawnie zobowiązany do właściwej opieki nad nim.

Nie ma jednego „idealnego” sposobu opieki nad wszystkimi psami, ponieważ każdy pies i każda sytuacja jest inna! Podczas gdy wiele psów jest trzymanych w domach swoich właścicieli, niektóre psy są trzymane na zewnątrz w kojcach lub budach. To od Ciebie zależy, jak opiekujesz się swoim psem, ale musisz podjąć rozsądne kroki, aby upewnić się, że spełniasz wszystkie jego potrzeby.

Powinieneś także przestrzegać tych pięciu podstawowych psich potrzeb:

  • Odpowiednie miejsce do życia.
  • Zdrowa dieta, w tym świeża czysta woda.
  • Zdolność do normalnego zachowania.
  • Odpowiednie towarzystwo, w tym wszelkie potrzeba przebywania z innymi zwierzętami.
  • Ochrona przed bólem, cierpieniem, urazami i chorobami.

 

Psy są inteligentne, więc jeśli się nudzą i nie mają wystarczająco dużo do zrobienia, mogą cierpieć. Musisz upewnić się, że Twój pies może codziennie ćwiczyć na świeżym powietrzu, bawić się i wchodzić w interakcje z ludźmi lub innymi psami (jeśli to konieczne).

Twój pies będzie potrzebował wielu odpowiednich przedmiotów do gryzienia i zabawy. Jeśli masz więcej niż jednego psa, musisz upewnić się, że zawsze jest wystarczająca ilość wody dla nich wszystkich, a także wystarczająca ilość zabawek, łóżek i kryjówek, aby zmniejszyć szanse na rywalizację i walkę.

Psy szukają często miejsca, które później będą wykorzystywać jako swoje miejsce, w którym czują się bezpiecznie. Można również rozważyć zatrudnienie psiego behawiorysty jako pomoc szkoleniowa, aby pomóc szczeniętom nauczyć się być pozostawionym samemu sobie lub gdy sami nie wiemy jak zadbać o naszego pierwszego psa.