Narzędzia malarskie niezbędne podczas malowania mieszkania

Remont mieszkania wymaga gruntownych przygotowań. Aby wszystko odbyło się sprawnie, należy wcześniej przygotować odpowiednie akcesoria do malowania, które są dostosowane do zakresu prac, jakie zamierzamy wykonać. Jakie narzędzia malarskie będą przydatne podczas malowania?

Malowanie mieszkania bez dobrze przygotowanego planu zwykle kończy się chaosem. Zamiast zająć się pracą, biegamy wciąż do sklepu po akcesoria malarskie, które są niezbędne, a nie przewidzieliśmy tego wcześniej. Aby uniknąć takich sytuacji, warto dobrze się przygotować do remontu i zrobić listę rzeczy, które należy kupić, aby podczas malowania ścian nic nas nie zaskoczyło. Co jest potrzebne do malowania?

Co jest potrzebne do malowania mieszkania?

Aby remont przebiegał sprawnie, kup narzędzia potrzebne do malowania, których będziesz potrzebować w zależności od zakresu prac, jakie zamierzasz wykonać. Aby prawidłowo określić swoje potrzeby, zanim zabierzesz się za wybór narzędzi malarskich, wybierz farby i zastanów się, jaką powierzchnię zamierzasz malować. Rodzaj powierzchni jest tutaj istotny, ponieważ innych narzędzi możesz potrzebować do nierównych, a innych do gładkich powierzchni. Istotne jest również to, czy w mieszkaniu jest więcej dużych powierzchni, które możesz pomalować wałkiem, czy też mniejszych, które trzeba będzie wykończyć pędzelkiem.

Bardzo ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej farby, zarówno jeśli chodzi o jej rodzaj, jak i kolor. Warto wybrać farbę wysokiej jakości, aby nie martwić się o to, że będzie podatna na plamy i konieczne będą częste poprawki. W zależności od swoich oczekiwań możesz wybrać farbę z połyskiem lub matową. Farba matowa dobrze sprawdza się w każdym pomieszczeniu i optycznie wyrównuje powierzchnię ściany. Natomiast im większy połysk, tym bardziej widoczna jest tekstura ściany.

Narzędzia malarskie – co jest potrzebne do nakładania farb?

W zależności od tego, czy zamierzasz malować duże powierzchnie, czy też wykańczać detale, będziesz potrzebować innych narzędzi. W pierwszym przypadku przydatny może się okazać duży wałek na kiju teleskopowym, który znacznie ułatwi pracę. Pozwoli on sięgać z podłogi aż do sufitu, bez konieczności korzystania z drabiny, co nie byłoby zbyt wygodne. W przypadku konieczności dotarcia do trudno dostępnych miejsc lepiej sprawdzi się odpowiedni pędzelek, który ułatwi precyzyjną pracę i pozwoli na osiągnięcie dobrych efektów malarskich. W jakie narzędzia do malowania ścian warto się zaopatrzyć?

  • Wałki malarskie – zakup dobrej jakości wałków jest bardzo istotny. Warto wybierać produkty, które mają wysokiej jakości poszycie i są odporne na rozpuszczalniki. Wałek do farb wodnych, farb rozpuszczalnikowych i farb olejnych to uniwersalny produkt, który sprawdzi się podczas malowania.
  • Pędzle – nieduży miękki pędzel idealnie sprawdza się podczas wykańczania detali. Warto też kupić specjalny pędzel do malowania farbami wodnymi czy też rozpuszczalnikowymi. Duży wybór pędzli sprawia, że łatwo wybrać produkt przeznaczony do farby, jaką zamierzamy malować.
  • Kij teleskopowy – kij z regulacją długości znacznie ułatwia malowanie wysokich pomieszczeń i sprawdza się zarówno podczas malowania ścian, jak i sufitów.
  • Folia malarska – jest niezbędna do zabezpieczenia powierzchni, której nie chcemy zachlapać farbą. Do wzmocnienia folii przydadzą się też taśmy malarskie.
  • Kuweta malarska – pozwala równomiernie nałożyć farbę na wałek, dzięki czemu ułatwia pracę.
  • Pace i gąbki do dekoracji – ułatwiają wykonanie elementów dekoracyjnych na ścianach.