lwowek-slaski

Lwówek Śląski: co warto o nim wiedzieć?

Zachwyca piękną okolicą, ciekawą historią oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Kto w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku chce stanąć oko w oko z historią, ten koniecznie powinien zajrzeć do Lwówka Śląskiego. To piękne miasto ma się czym pochwalić, a spacery po jego terenie będą dla wielu osób jedyną w swoim rodzaju podróżą w czasie. Na czym polega fenomen tego miasta?

Lwówek Śląski to przede wszystkim wspaniała historia, sięgająca czasów wczesnego średniowiecza. Wiadomo, że Lwówek dość szybko stał się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w tej części Śląska, a bliskość szlaków handlowych oraz liczne przywileje książęce miały bardzo dobry wpływ na jego rozwój. Już w 1217 roku Lwówek mógł się pochwalić prawami miejskimi oraz sporą liczbą mieszkańców. I choć z czasem miasto straciło na znaczeniu, do dziś na jego terenie można ujrzeć wiele ciekawych zabytków. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie?

Lwówek Śląski może się pochwalić ciekawym browarem, cieszącym się tytułem najstarszego browaru w Polsce. Jego dzieje sięgają początków XIII wieku, a z dokumentów historycznych wynika, iż Lwówek prawo do warzenia piwa zyskał jeszcze przed otrzymaniem praw miejskich. Do dziś piwo warzone jest tu według tradycyjnych receptur, a że cieszy się dobrą opinią, chętnych na jego skosztowanie nie brakuje. Browar może się też pochwalić własną placówką muzealną, w której można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na jego temat oraz poznać dzieje tej ważnej dla Lwówka dziedziny gospodarki.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Z pewnością warto zwiedzić miejski ratusz, będący cenną perełką architektury. Jego historia zaczyna się w XIII wieku, choć obecna forma to efekt licznych prac, prowadzonych tu jeszcze w XIX stuleciu. Budynek ten zachwyca pięknymi wnętrzami oraz ciekawą elewacją, a spacer wokół niego to nie lada gratka dla wielu miłośników architektury. Romańsko-gotycki kościół, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku, pozostałości miejskich murów oraz piękne kamienice, skupione głównie w rejonie rynku – oto kolejne atrakcje, którym z pewnością warto się tu uważniej przyjrzeć.

Dolny Śląsk skrywa w sobie wiele miejsc na wspaniałe spędzenie urlopu. Będąc w okolicy nie zapomnij odwiedzić Wrocławia – jednego z najpopularniejszych miast w Polsce. Odwiedź wroclawinfo.pl i odkryj tajemnice tej urokliwej miejscowości.