istebna

Istebna i jej atrakcje: Chata Kawuloka

Kurna Chata, czyli Chata Kawuloka, to jedna z najcenniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Istebna. Kto w czasie wycieczki po tej części Śląska Cieszyńskiego zajrzy do urządzonego tu muzeum, ten z pewnością żałować nie będzie. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Wzniesiona w latach 60-tych XIX wieku chata, należąca do rodziny Kawuloków, stanowi jeden z najcenniejszych i najciekawszych zabytków drewnianej architektury w Beskidzie Śląskim. W jej wnętrzu czekają dodatkowe atrakcje, z którymi z pewnością warto się zapoznać.

Urządzona we wnętrzu tej chaty ekspozycja to przede wszystkim ciekawa kolekcja zabytkowych sprzętów gospodarstwa domowego oraz instrumentów muzycznych, niezwykle popularnych na terenie Śląska Cieszyńskiego i Beskidu Śląskiego.

Miejsce to jest też niezwykle atrakcyjnym punktem w programie wycieczki dla tych osób, które interesują się architekturą. Kto zajrzy do tego muzeum, ten będzie mógł zapoznać się z typowym przykładem dawnego budownictwa góralskiego.

Dom pokryty gontem składa się z dwóch izb, przy czym największym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się czarna izba. To tu znajduje się dymny (kurlawy) piec. Dym wydobywający się z tego pieca trafiał do wnętrza izby, co pozwalało gospodarzom zaoszczędzić na podatkach, naliczanych od komina.

Chata ta przyciąga nie tylko swą architekturą, ale i historią. Wiadomo, że jej właścicielem był Jan Kawulok – osoba niezwykle zasłużona dla lokalnej kultury. Kto chce poznać jego historię, kto chce poszerzyć swą wiedzę na temat ludowych tradycji mieszkańców tej części Śląska, ten koniecznie powinien tu zajrzeć. To cenny zabytek i unikalna atrakcja, z której Istebna może być wyjątkowo dumna.

Podczas szukania malowniczych miejsc w Polsce, które warte są odwiedzenia, nie należy też pomijać Poznania. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce, o którym można dowiedzieć się więcej na poznaninfo.pl.