Kolory związane z emocjami

Kolor może kojarzyć się z emocjami człowieka i wpływać na jego stan psychiczny i fizyczny. Badania wykazały, że niektórzy ludzie, widząc czerwony kolor, mają wzrost tętna i adrenaliny. Możesz się wiele dowiedzieć o tym, jak światło i kolor mogą na nas wpływać, studiując chromoterapię.

Istnieją również psychologiczne efekty wywołane przez kolor, które można podsumować w dwóch głównych kategoriach: ciepło i zimno. Ciepłe kolory, takie jak czerwony, żółty i pomarańczowy, mogą wywoływać różne emocje, od komfortu, przez ciepło, po wrogość i gniew. Zimne kolory, takie jak zielony, niebieski i fioletowy, często wywołują uczucie spokoju lub smutku.

Koncepcje psychologii koloru można zastosować również w życiu codziennym. Na przykład, jeśli planujesz odnowić ściany w pokoju, możesz rozważyć niektóre z poniższych wskazówek dotyczących kolorów i ich wpływu na emocje lub nastrój.

Przeczytaj również co kolor siatkówki może o Tobie zdradzić. Odwiedź serwis https://www.exploris.pl/geny-odpowiedzialne-za-kolor-teczowki-w-jakis-sposob-wplywaja-na-nasz-charakter/

Psychologiczne skutki zimnych kolorów

Fioletowy kolor to połączenie zarówno czerwonego, jak i niebieskiego. Jeśli chcesz zapewnić dobrą równowagę stymulacji i spokoju, co powinno zachęcać do kreatywności, zdecyduj się właśnie na odcień fioletu. Mówi się, że jasnofioletowy kolor tworzy spokojne otoczenie, łagodząc w ten sposób napięcie. Mogą to być świetne kolory do komercyjnego domu lub biura.

Szukasz cichego i relaksującego otoczenia? Możesz rozważyć użycie zielonego i / lub niebieskiego. Te chłodne kolory są ogólnie uważane za kojące. Właściwie stosuje się do tego pewną logikę naukową – ponieważ oko skupia zielony kolor bezpośrednio na siatkówce, jest to mniej obciążające dla jego mięśni.

Niebieski kolor i jego różne odcienie są odpowiednie do pomieszczeń, w których Ty lub inne osoby spędzicie dużo czasu. Jest to zazwyczaj kolor, który przekazuje spokój i pogodę ducha, co uspokaja tętno i obniża ciśnienie krwi. Sypialnia to świetne miejsce na wykorzystanie tych kolorów, które powinny pomóc Ci się zrelaksować.

 

Psychologiczne skutki ciepłych kolorów

Chcesz stworzyć stymulujące środowisko lub pobudzić apetyt ludzi? Możesz rozważyć użycie żółtego lub pomarańczowego koloru. Te kolory są często kojarzone z jedzeniem i mogą sprawić, że twój żołądek będzie trochę „narzekał”. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele restauracji używa tych kolorów?

Należy uważać, aby używać jasnych kolorów, takich jak pomarańczowy, a zwłaszcza żółty, ponieważ odbijają one więcej światła i nadmiernie pobudzają ludzkie oko, więc jeśli jesteś osobą na diecie niskokalorycznej nie zaleca się malowania ścian jadalni, pokoju lub kuchni, tymi odcieniami.