Jak wyznaczać sobie cele

Wyznaczanie celu. Jakie pytanie dobrze sobie zadać?
Dogłębna wiedza o tym, co Cię motywuje, jest kluczem do wyznaczenia właściwych celów. Zadawanie pytań jest czasami bardzo niewygodne, zwłaszcza jeśli tak naprawdę nie znasz siebie i masz tendencję do unikania trudnych tematów. Jednak zadawanie pytań jest zawsze potężnym narzędziem, ponieważ pozwala odkrywać siebie i poznawać nowe możliwe przestrzenie.

1. Czy ktoś inny chce, żebym osiągnął ten cel, czy też dostanę coś od kogoś, jeśli to zrobię?

Musisz zastanowić się nad tym czy twój cel jest na pewno twój. Kiedy ludzie dążą do celów, które są zgodne z ich wartościami, zgodne z ich podstawowymi talentami, zainteresowaniami i potrzebami, są bardziej skłonni do osiągnięcia swoich celów. Jeśli jest to coś co jest na tobie wymuszone, będzie ci bardzo trudno.

2. Czy czułbym się zawstydzony, gdybym nie osiągnął tego celu?

Każda próba zrobienia czegoś może zakończyć się porażką. Jest to normalne i całkowicie naturalne. Tak samo jak wstyd.

3. Czy uważam, że jest to ważny cel?

Więcej podobnych porad znajdziesz w serwisie https://bytominfo.pl/.

Żyjemy w czasach gdzie dobrze jest być zajętym i cos robić. Tylko nie zawsze samo bycie zajętym czemuś służy. Czasem jest to bezsensownie zmarnowany czas, dla gry pozorów. Dlatego musisz się zastanowić czy twój cel jest znaczący i ważny. Czy może służy jedynie temu by zapełnić twój czas.

4. Czy realizacja tego celu zapewni ci przyjemność?

Należy pamiętać, że droga do celu jest niesamowicie istotna. To właśnie ona często jest najpiękniejsza. Piękniejsza niż sam szczyt – cel. Dlatego realizacja celu powinna w jakimś stopniu sprawiać frajdę. Może być to ciężki proces, ale choć trochę musi zapewnić spełnienie.

5. Czy ten cel odzwierciedla to kim jestem?

Warto się zastanowić czy cel przez nas objęty jest zgodny z naszymi wartościami. Czy definiuje on to kim jesteśmy…