Głogówek – co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest jednym z ciekawych punktów na mapie województwa opolskiego, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą.

Na jakie atrakcje koniecznie powinni zwrócić uwagę ci turyści, którzy zdecydowali się odwiedzić Głogówek?

Z kart historii Głogówka – dzieje miasta w pigułce

Leżący nad Osłobłogą Głogówek to gród, który może się pochwalić długą i ciekawą historią. Początkowo miasto to należało do Piastów Śląskich, jednak w wyniku skomplikowanej sytuacji politycznej na Śląsku, zostało włączone w granice państwa Habsburgów. Wkrótce Głogówek stał się częścią majątku rodu Oppersdorffów, po których do naszych czasów zachował potężny zamek. W jego murach gościło wiele znanych osobistości. W czasie potopu szwedzkiego schronienie znalazł tu król Jan Kazimierz, z kolei w 1806 roku goszczący na tutejszym zamku Ludwig van Beethoven skomponował dwie znane symfonie: IV i V. O wszystkich tych wydarzeniach przypominają nam dziś tablice pamiątkowe, przy których warto zatrzymać się choć na chwilę. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miasta?

Artykuł o różnych interesujących celach turystycznych znajdziesz w serwisie www.morzegory.pl.

Głogówek i jego najcenniejsze zabytki

Na miłośników historii w mieście tym czekają wspaniałe atrakcje. W lokowanym w XIV wieku Głogówku nie brak przecież cennych perełek architektury, obok których nie można przejść obojętnie. W miejskiej panoramie ważne miejsce zajmuje kolegiata św. Bartłomieja, nazywana „Perłą Ziemi Opolskiej”. Wznoszona od połowy XIV wieku, zachwyca ciekawym połączeniem gotyckiej bryły z barokowym wystrojem wnętrza. Zespół klasztorny franciszkanów z repliką Grobu Pańskiego i domkiem Loretańskim, wzniesiony w XVIII wieku kościół cmentarny, będący ciekawym przykładem stylu szachulcowego – oto kolejne skarby architektury sakralnej, z którymi podczas zwiedzania Głogówka warto się zapoznać. Warto też pospacerować wokół zamku oraz odpocząć na tutejszym rynku. Jego najcenniejszą ozdoba jest ratusz – interesująca budowla, utrzymana w stylu późnego renesansu. I jej warto się przyjrzeć uważniej, gdyż jest to jedna z ciekawszych siedzib władz miejskich w tej części kraju.

Wycieczki po Głogówku to niezwykła lekcja historii oraz jedyna w swoim rodzaju szansa na spotkanie z unikalnymi zabytkami

To miasto ma wiele uroku, a czas spędzony na jego terenie z pewnością nie będzie czasem straconym.