Kilka wskazówek na lepszy sen

Lekki posiłek – to pierwsza zasada, której należy przestrzegać, aby dobrze spać, więc nie przesadzaj, nie jedz ciężkich lub bogatych w węglowodany pokarmów i unikaj ekscytujących napojów i alkoholu co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. Nadmiar tłustych pokarmów w ciągu dnia również pogarsza jakość snu i sprzyja bezdechowi sennemu.

Oczy i mózg w spoczynku – Telefony komórkowe, telewizja i komputery są wrogami snu. Na godzinę przed pójściem spać najlepiej byłoby je wyłączyć, aby nie nadmiernie pobudzać oczu, a tym samym i mózgu.

Wygodne poduszki i materace – Poduszki i materace nie zawsze są traktowane z należytą uwagą, co ma irytujące konsekwencje dla jakości snu. Tak naprawdę ważne jest, aby dobrać materac odpowiedni do pozycji, w której zwykle śpisz oraz poduszki o odpowiedniej grubości, wykonane z hipoalergicznego materiału.

Sport – Ćwiczenia w ciągu dnia pomagają organizmowi uwolnić się od stresu i toksyn oraz przygotowują go na dobry nocny odpoczynek. Unikaj jednak forsownej aktywności na dwie godziny przed snem.

Najważniejsze kroki, które możesz podjąć by lepiej spać

  1. Medytuj lub wykonuj ćwiczenia oddechowe przed pójściem spać
  2. Zapal świecę lub usiądź przy ogniu w ciszy, a może towarzyszyć temu czytanie dobrej książki;
  3. Wieczorny spacer, aby odetchnąć świeżym powietrzem i oderwać się od myśli dnia;
  4. Skorzystaj z dobrodziejstw aromaterapii. Niektóre olejki eteryczne sprzyjają relaksacji i zasypianiu. Wystarczy włożyć kilka kropel do dyfuzora pokojowego lub na poduszkę;
  5. Masować olejkiem podeszwy stóp lub środkową część czoła, ewentualnie bezpośrednio po kąpieli;
  6. Wypij relaksującą herbatę ziołową (np. rumianek, mięta, głóg, melisa).