6 PIĘKNYCH I ŁATWYCH W PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Niektóre rośliny doniczkowe są odporne i łatwe w pielęgnacji, nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kwiatami lub nieszczególnie darzą je uczuciem uwielbienia. Wystarczy jednak znać kilka prostych sztuczek. Oto najpopularniejsze kwiaty doniczkowe dostępne w każdej kwiaciarni. Poznaj tajniki ich pielęgnacji i ciesz się swoją własną dżunglą.

1. Dracena (Dracena)

Jest to jedna z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych, zarówno ze względu na piękne liście, jak i łatwość w utrzymaniu. Rośnie samoistnie w gorącym i wilgotnym klimacie, uwielbia światło, ale boi się przeciągów i nadmiaru wody. Istnieje kilka gatunków draceny, najczęstsze to: marginata, fragran, braunii i draco.

2. Zamioculcas

Znany również jako „roślina Padre Pio”, Zamioculcas to wiecznie zielony sukulent o ciemnozielonych liściach. Dobrze żyje z dużą ilością światła, ale też z niewielką ilością da sobie radę. Boi się niskich temperatur (poniżej 15°C) i nadmiaru wody. Często jest nazywany żelaznym kwiatem, gdyż jest w stanie wiele wytrzymać.

3. Sanseveria

Oprócz tego, że jest piękna i dekoracyjna, oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, w których jest umieszczona. Jedyne, co należy zrobić po zakupie, to przesadzić go do nieco większej doniczki. Kocha światło, ale nigdy nie bezpośrednio; nie toleruje zimnych miejsc i bliskości źródeł ciepła. Istnieje co najmniej 60 odmian sanseverii. Do najpopularniejszych należy przepiękna Sansevieria trifasciata.

4. Difenbachia

Roślina zimozielona pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Do rodzaju Difenbachia należy około trzydziestu gatunków o różnej wielkości. Kocha niebezpośrednie światło i ciepło; wymaga trochę uwagi, ale jest łatwy w utrzymaniu. Rośliny z rodzaju Difenbachia są trujące, dlatego przed kontaktem z nimi załóż rękawiczki. Trzymaj je również z dala od domowych zwierząt.

5. Aloes

Sukulent o dobroczynnych właściwościach: z jej liści pozyskiwany jest żel, przydatny w leczeniu stanów zapalnych, zapalenia skóry, oparzeń, ran i rumienia. Nie wymaga dużej pielęgnacji, ale tak jak większość roślin doniczkowych nie lubi nadmiaru wody i niskich temperatur.

6. Palma kencja

Kencja to elegancka i bujna wiecznie zielona tropikalna palma. Dwa najpowszechniejsze gatunki to Howea forsteriana i Howea belmoreana. Uwielbia oświetlone miejsca, ale dobrze żyje nawet przy słabym oświetleniu. Obawia się temperatur poniżej 14°C, przeciągów i nadmiaru wody.

Przeczytaj również o tym jakie kwiaty nie powinny znaleźć się w Twojej sypialni https://infowalcz.pl/kwiaty-doniczkowe-idealne-do-sypialni/