Zamek w Niemodlinie, czyli oko w oko z historią

W tak pięknym mieście, jakim jest Niemodlin, nikt z nas na nudę nie będzie mógł narzekać. Ciekawy układ urbanistyczny, wiekowe kamienice oraz kościół parafialny, którego charakterystyczna wieża zajmuje bardzo ważne miejsce w lokalnej panoramie – oto ważne atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym mieście.

Warto jednak pamiętać, że głównym celem wycieczki do Niemodlina jest tutejszy zamek – potężna budowla, która w ostatnich latach powoli odzyskuje swój dawny blask. Dlaczego warto poświęcić jej swój czas?

Zamek w Niemodlinie to piękny obiekt, który może się pochwalić długą i ciekawą przeszłością

Wiadomo, że w miejscu tym już w XIII wieku funkcjonowała kasztelania. W 1313 roku książę Bolesław (syn księcia opolskiego Bolka I) wzniósł w jej miejscu murowaną budowlę o obronnym charakterze, która urzekała swą gotycką formą. Z czasem zamek został znacznie rozbudowany, a w trakcie kolejnych prac nadano mu cechy typowe dla stylu renesansowego. Zamek dość często był niszczony (m.in. w czasie wojen z husytami), a to oznaczało kolejne prace związane z jego odbudową.

Aż do 1532 roku budowlą tą zarządzali Piastowie śląscy, później jednak zamek zaczął przechodzić z rąk do rąk. Na długiej liście rodów, które władały Niemodlinem, znajdują się m.in. Hohenzollernowie oraz Promnitzowie. Zamkiem władali również przedstawiciele rodu von Praschma, w rękach których pozostał do 1945 roku. Po II wojnie światowej zaczyna się bardzo trudny dla tego cennego zabytku okres. Początkowo służy on jako siedziba Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, w późniejszym okresie zostaje przemieniony w placówkę szkolną. Pogarszający się stan zabytku sprawia jednak, iż zostaje on opuszczony i przez wiele lat pozostaje zdany na łaskę losu.

W 1990 roku zamek trafia w ręce prywatne, jednak dopiero w 2015 roku (po kolejnej zmianie właściciela) zaczynają się tu prace remontowe. Dzięki nim okazały zamek, jeszcze nie tak dawno znajdujący się w opłakanym stanie, powoli odzyskuje dawny blask. Staje się też jedną z najważniejszych atrakcji województwa opolskiego, a chętnych na zwiedzanie jego wiekowych murów przybywa z każdym sezonem.

Więcej artykułów o historii Europy znajdziesz w serwisie www.majdan.pl.