karpniki-zamek

Zamek w Karpnikach – co warto wiedzieć?

Piękne widoki na Rudawy Janowickie i Karkonosze, wspaniała atmosfera i cenny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie – wszystko to sprawia, że Karpniki stają się miejscowością coraz chętniej odwiedzaną przez turystów. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Karpniki to przede wszystkim malowniczy, neogotycki zamek, który w istocie może się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Wiadomo, że z Karpnikami i tutejszym zamkiem wiążą się nazwiska przedstawicieli wielu znanych rodów śląskich, m.in. rodziny von Predel czy Schaffgotschów. Pod koniec XVIII wieku Karpniki stały się częścią królewskiego majątku, choć po 3 latach przekazano je cystersom z Krzeszowa. Friedrich Wilhelm von Reden, arl Georg Heinrich Graf von Hoym i rodzina von Zedlitz – oto kolejni właściciele zamku w Karpnikach, o których wspominają historyczne dokumenty.

Warto jednak pamiętać, że w największym stopniu posiadłość w Karpnikach rozsławiła rodzina Hohenzollernów, a dokładniej – pruski książę Wilhelm i jego żona Marianna. Ostatnim właścicielem zamku w Karpnikach był książę Ludwig von Hessen und bei Rhein praprawnuk księżnej Marianny i księcia Wilhelma. W jego czasach zamek miał już za sobą czasy świetności, a jego właściciel pojawiał się w Karpnikach sporadycznie. Podczas II wojny światowej na zamku w Karpnikach miał swą siedzibę niemiecki konserwator zabytków, a sama budowla była wykorzystywana jako magazyn dzieł sztuki, które Niemcy zamierzali wywieźć z Dolnego Śląska w głąb Trzeciej Rzeszy.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej o fantastycznych zabytkach naszej ojczyzny, zajrzyj na lublininfo.pl i zapoznaj się z najlepszymi atrakcjami w okolicy.

Powojenna historia zamku to częste zmiany jego przeznaczenia. Zaraz po wojnie służył on jako siedziba pierwszego na terenie Dolnego Śląska Uniwersytetu Ludowego, później – jako Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci. Dziś jest eleganckim hotelem z restauracją oraz atrakcją turystyczną, dzięki której Karpniki stały się jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po okolicach Jeleniej Góry.