Chlewiska

Polskie zamki: z wizytą w Chlewiskach

To jedna z najciekawszych miejscowości na terenie Pogórza Iłżeckiego oraz wyjątkowo ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika historii. Chlewiska mają się przecież czym pochwalić, a tutejszy zamek zaliczany jest do grona najważniejszych atrakcji województwa mazowieckiego. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Jakie atrakcje turystyczne czekają na tych, którzy w trakcie krajoznawczych wypraw postanowią odwiedzić to miejsce?

Z kart historii

Zamek w Chlewiskach to ciekawy obiekt, który może się pochwalić ciekawą historią. Wiadomo, że zaczyna się ona już w okresie wczesnego średniowiecza, kiedy to na zamkowym wzgórzu powstały pierwsze budowle obronne. Już w połowie XII wieku, z woli Piotra Dunina, miała tu powstać obronna budowla, która z czasem przemieniła się w imponujący zamek rycerski. Kto był autorem tak wielkiej rozbudowy? Najprawdopodobniej ród Odrowążów, który urzędował w tym miejscu w XV i XVI wieku. W XVIII i XIX wieku, gdy zamek często przechodził z rąk do rąk, miały miejsce kolejne jego rozbudowy. Ostatni remont miał miejsce w latach 90-tych XX wieku, a jego skutkiem było przemienienie zabytkowego obiektu do roli nowoczesnego ośrodka SPA.

Jakie atrakcje turystyczne czekają dziś na zamku w Chlewiskach?

Choć obecnie zamek ten pełni rolę luksusowego ośrodka wypoczynkowego, wciąż panuje tu historyczna atmosfera. Tutejsze atrakcje turystyczne to przede wszystkim zabytkowe zabudowania, które do dziś zachwycają swą formą oraz niezwykłym urokiem. Na jakie obiekty warto tu zwrócić szczególną uwagę? Ciekawie prezentuje się Pałac Odrowążów z XVI wieku oraz XIX-wieczna Stajnia Platera. Wielką atrakcją są też Termy Zamkowe oraz piękny park, na terenie którego ujrzeć można wiele ciekawych pomników przyrody.

Dziś w zamkowych murach mieści się elegancki hotel, w którym można znaleźć noclegi w wyjątkowych warunkach. Tutejszy ośrodek SPA cieszy się wielkim powodzeniem, a chętnych na wypoczynek w tym wyjątkowym miejscu nie brakuje.

Jeżeli gustujesz w zwiedzaniu zamczysk, definitywnie kliknij https://konstancininfo.pl/2022/03/04/co-warto-zobaczyc-na-mazowszu/.