Zamek w Głogówku – dzieje i historia niezwykłej rezydencji

Jest jednym z najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Głogówek. Kto w czasie wycieczki po terenie województwa opolskiego zajrzy na jego teren, ten z pewnością nie będzie żałować. Zamek w Głogówku to imponująca budowla, która może się pochwalić ciekawą historią oraz ciekawą formą architektoniczną. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego zabytku?

Co warto wiedzieć o zamku w Głogówku?

Dlaczego zamek ten wzbudza tak wiele emocji? Bo od samego początku uchodził za jedną z najważniejszych rezydencji na terenie Śląska. Wzniesiony przez Oppersdorffów, do dziś jest miejscem kojarzonym z licznymi ciekawostkami i tajemnicami. Wiadomo, że zamek ten był połączony z kościołem franciszkanów, dzięki czemu panowie mogli wykorzystać zamkowe krużganki i szybko dostać się do pobliskiej świątyni. Choć obecnie zamek wymaga gruntownego remontu, wciąż robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Wynika to m. in. z jego formy, rozmiarów oraz z ciekawej lokalizacji.

Zamek ten został zbudowany w północno-zachodnim narożniku starego miasta, nad doliną Osobłogi. W skład kompleksu zamkowego wchodzą dwa obiekty o kształcie podkowy, połączone ze sobą dodatkowym skrzydłem. To zamek górny(składający się z trzech kondygnacji) i dwupiętrowy zamek dolny. Obok bramy zamkowej zachowała się baszta więzienna, w której urządzono muzeum. Wokół zamku rozciąga się park, założony jeszcze w XVIII stuleciu. Jest on idealnym miejscem dla tych, którzy lubią spacery oraz dla tych, którzy w czasie wycieczki po mieście chcą odpocząć w miejscu pełnym zieleni.

Zamek w Głogówku bardzo atrakcyjny dla wszystkich turystów

Zamek w Głogówku to atrakcyjny punkt w programie wycieczki dla tych turystów, którzy interesują się historią i chcą odkrywać te miejsca, które w dziejach Śląska i Polski odegrały bardzo ważną rolę. Więcej interesujących artykułów związanych z historią, wojnami i militariami, znajdziemy w serwisie https://www.defence.pl/.

Tu można nacieszyć się widokiem niezwykłej rezydencji, a jednocześnie stanąć w miejscu, w którym gościł sam król Jan Kazimierz czy, w nieco późniejszym okresie, Ludwig von Beethoven. Wszystko to świadczy o roli, jaką odegrał ten zamek w swych dziejach oraz o szacunku, jakim go otaczano przez wieki.