Zamek na Jeziorze Góreckim – niesamowity wielkopolski skarb

Na Jeziorze Góreckim, w centralnej części Wielkopolskiego Parku Narodowego, czeka na turystów niezwykła pamiątka z dawnych czasów. To zamek, który może się pochwalić nie tylko pięknym otoczeniem, ale i ciekawą przeszłością. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego w czasie wycieczki po Wielkopolsce warto mu poświęcić odrobinę uwagi? Jakie atrakcje mogą tu oczarować turystów?

Zamek na Jeziorze Góreckim – podstawowe informacje

Już samo Jezioro Góreckie może zrobić ogromne wrażenie na tych turystach, którzy postanowili zwiedzić tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jezioro to jest jednym z najpiękniejszych jezior rynnowych, z jakimi można się spotkać w czasie wycieczki po okolicach Poznania. Jego powierzchnia to ponad 100 ha, dzięki czemu jezioro to odgrywa bardzo ważną rolę w miejscowej panoramie. Jezioro to może się również pochwalić wyspami, przy czym na jednej z nich powstała przed laty ciekawa rezydencja. Do dziś przyciąga ona uwagę turystów i sprawia, że chętnie spędzają oni czas nad wodami Jeziora Góreckiego. Co warto wiedzieć na temat tej budowli?

Zamek na Jeziorze Góreckim to ciekawa pamiątka, obok której nie można przejść obojętnie

Zamek ten nigdy nie pełnił funkcji obronnej. Stał się raczej ozdoba, której nadano cechy typowe dla średniowiecznej warowni. Zamek ten został zbudowany w latach 1824-1825 dla Klaudyny z Działyńskich Potockiej. Autorem projektu tej budowli był Tytus Działyński, znany jako wielki miłośnik kultury i sztuki. Dziś po tej rezydencji pozostały malownicze ruiny, które – dzięki pięknej scenerii – wciąż robią spore wrażenie na zwiedzających. To jedna z tych atrakcji, którym z pewnością warto poświecić swój czas w trakcie pobytu na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Więcej artykułów o wielkopolskich atrakcjach turystycznych znajdziesz w serwisie https://www.poznanski.pl/.