Zagórze Śląskie: raj nie tylko dla miłośników historii

Zagórze Śląskie to miejsce wyjątkowo popularne wśród tych, którzy stawiają na historyczne wycieczki po Dolnym Śląsku. Tu z przeszłością można się spotkać niemal na każdym kroku, błędem jest jednak zakładanie, iż tylko turyści-historycy będą tu mogli spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Jakimi atrakcjami może nas oczarować Zagórze Śląskie? Dla kogo pobyt w tej miejscowości może się okazać ciekawym doświadczeniem?

Zagórze Śląskie i jego turystyczny potencjał


Zagórze Śląskie to miejscowość mogąca się pochwalić wspaniałą przeszłością, o której przypomina m.in. wznoszący się nad wsią zamek Grodno. Tu, w przełomowym odcinku doliny Bystrzycy, wciąż panuje wyjątkowa atmosfera, dzięki czemu wycieczki w rejonie zamkowego wzgórza i Jeziora Bystrzyckiego stają się dla wielu osób wspaniałą przygodą. Zagórze Śląskie, znane w XIX wieku jako ważny ośrodek tkactwa, jest dzięki temu popularnym letniskiem, na terenie którego chętnie spędzają czas i miłośnicy historii, i amatorzy aktywnego wypoczynku na łonie natury. Z Zagórza można urządzać ciekawe wycieczki po Górach Sowich, można się też skupić na zwiedzaniu okolicy. Jakie atrakcje zasługują tu na wyróżnienie?

Co warto zobaczyć w Zagórzu Śląskim?


Zagórze Śląskie to malownicze tereny nad Jeziorem Bystrzyckim, bardzo chętnie odwiedzanym przez amatorów sportów wodnych i plażowania, to również gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, dzięki którym można wędrować po okolicy. Wieś ta może się jednocześnie pochwalić cennymi pamiątkami z dawnych czasów, przy czym obiektem najważniejszym jest tu zamek Grodno. Ta budowla powstała jeszcze w XIII wieku, choć pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z początków XIV stulecia. Wiadomo, iż początkowo należała ona do Piastów Śląskich, później do Korony Czeskiej. Przez lata władali nią przedstawiciele możnych rodów niemieckich, przy czym wyjątkowo ważnym okresem dla zamku były czasy urzędowania tu rodziny von Zedlitz. To dzięki nim już w połowie XIX wieku zamek został odpowiednio zabezpieczony przez zniszczeniem oraz przystosowany do potrzeb turystów. To właśnie w tym czasie powstało tu pierwsze zamkowe muzeum, które szybko stało się sławne. Do dziś zamek ten jest ważnym celem wypraw, a spacery po jego murach mogą się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem.

Glamping w Polsce – gdzie się wybrać

Jeden komentarz w temacie “Zagórze Śląskie: raj nie tylko dla miłośników historii

Dodaj komentarz