Szlak Zamków Piastowskich: to trzeba zobaczyć!

Dla tych, którzy chcą lepiej poznać Dolny Śląsk i jego dzieje, Szlak Zamków Piastowskich może się okazać niezwykle ciekawą trasą turystyczną. Dumą tej trasy są piękne zamki, wzniesione w okresie średniowiecza przez władających wówczas Śląskiem Piastów. Dziś są one wspaniałymi atrakcjami turystycznymi oraz obiektami, którym w trakcie historycznej wycieczki po tej części kraju warto się uważniej przyjrzeć. Jakie budowle zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Zamek Książ – potężna budowla i jej tajemnice
Wśród wszystkich zamków, które znalazły się na Szlaku Zamków Piastowskich, największym powodzeniem wśród turystów cieszy się zamek Książ. Choć jest on kojarzony głównie z rodziną Hochbergów, która urzędowała w jego murach przed ponad 400 lat, jego powstanie ma ścisły związek z działalnością książąt piastowskich w rejonie dzisiejszego Wałbrzycha. Zamek ten jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce, a w jego potężnej bryle łączą się ze sobą różne style architektoniczne. Piękne położenie, ciekawe wnętrza, które można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika oraz tajemnicze podziemia, wydrążane przez Niemców w latach II wojny światowej – oto atrakcje, dzięki którym zamek Książ od lat zajmuje bardzo wysoką pozycję na liście zabytków Dolnego Śląska.

Zamek Grodno – oko w oko z Białą Damą

Kto lubi tajemnicze historie i legendy o duchach, kto nie boi się spotkania z Białą Damą, ten koniecznie powinien odwiedzić zamek Grodno. Ta ciekawa warownia z czasów średniowiecza znajduje się w niewielkiej odległości od Wałbrzycha, a z jej murów roztaczają się wspaniałe widoki na Góry Sowie, Wałbrzyskie oraz na Jezioro Bystrzyckie. Sam zamek, niegdyś uznawany za jedną z najważniejszych warowni na terenie Śląska, może się pochwalić renesansowym budynkiem bramnym, dobrze zachowanymi budynkami mieszkalnymi oraz charakterystyczną wieżą, z której roztacza się wspaniały widok na najbliższą okolicę.

Zamek w Bolkowie – raj dla fanów muzyki gotyckiej

Liczne koncerty i festiwale rockowe sprawiły, iż zamek w Bolkowie stał się doskonale znany miłośnikom muzyki gotyckiej. Ta piękna budowla przyciąga też osoby interesujące się historią i średniowieczną architekturą obronną, jest też niezwykle atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić wolny czas w pięknym otoczeniu. Zamek, którego powstanie wiąże się z działalnością Bolesława II Łysego, robi wrażenie, a jego charakterystyczna wieża skutecznie przyciąga uwagę. Zamkowy dziedziniec, wystawa poświęcona zamkom piastowskim oraz wieża, rewelacyjnie radząca sobie jako punkt widokowy – oto atrakcje, dzięki którym wizyta w Bolkowie na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Szlak Zamków Piastowskich to wspaniała trasa turystyczna, która z pewnością zasługuje na naszą uwagę. Kto lubi historyczne wycieczki, kto ceni sobie tajemnicze miejsca i wspaniałe widoki, ten z pewnością poczuje się na tym szlaku doskonale. Jeżeli szukasz z kolei zamków w okolicy Gorzowa, odwiedź serwis https://www.gorzowinfo.pl/.