Skarby Dolnego Śląska: zamek Książ

Jest jednym z największych zamków w Polsce, a jego tajemnicza historia skutecznie przyciąga turystów. Zamek Książ to piękna budowla, której w czasie wycieczki w rejonie Wałbrzycha z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Co warto wiedzieć na temat zabytkowego zamku Książ?

Wznoszący się dumnie nad wąwozem Pełcznicy, jest zamek Książ obiektem wyjątkowym z kilku względów. Wzniesiony pod koniec XIII wieku przez księcia świdnickiego Bolka I, stanowił bardzo ważny element w systemie obronnym księstwa świdnickiego. W późniejszym okresie zamek stał się własnością królów czeskich, w imieniu których tą potężną budowlą zarządzali starostowie. W początkach XVI wieku, zamek Książ trafia w ręce Hochbergów, którzy urządują tu aż do czasów II wojny światowej.

Portal poleca: Planujesz zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Polsce? Sprawdź jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Katowicach.

Modernizacje zamku Książ

Częste rozbudowy sprawiają, że zamek ten znacznie się powiększa, a w jego bryle, obok typowo gotyckich budowli, pojawiają się nowe dodatki. Dzięki temu dziś można tu dostrzec cechy typowe zarówno dla sztuki średniowiecza, jak i te, z których korzystała architektura barokowa. W czasie II wojny światowej, gdy zamek znalazł się w rękach nazistów, zaczęto pod nim tworzyć sieć podziemnych tuneli. Do dziś nie wiadomo, jaką rolę miały one spełniać, a ich tajemnicze dzieje skutecznie pobudzają wyobraźnię wszystkich zaglądających tutaj turystów.

Spacer po podziemiach zamku Książ to wspaniała przygoda, zachwycają też zamkowe pomieszczenia. Tarasy są kolejną atrakcją, której w czasie wycieczki po tym zamku warto się uważniej przyjrzeć. Książ może się też pochwalić pięknym parkiem krajobrazowym, po którym można spacerować dzięki gęstej sieci szlaków pieszych oraz ścieżek dydaktycznych. Wąwóz Pełcznicy, stajnie oraz punkty widokowe – wszystko to sprawia, iż wizyta na zamku Książ na długo pozostanie w naszej pamięci.