Polskie zamki: zamek Grodno

Jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych zamków na Dolnym Śląsku, jest też obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Górach Sowich. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to obiekt, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Na czym polega fenomen tego zabytku? Jakie atrakcje czekają tutaj na zwiedzających?

Zamek Grodno i jego miejsce na mapie Dolnego Śląska


Droga do zamku Grodno prowadzi z centrum Zagórza Śląskiego. Przy początku szlaku, którym można dojść do tego ciekawego zabytku, znajduje się ciekawe oznaczenie. Informuje ono turystów, iż właśnie wkraczają na Szlak Zamków Piastowskich – trasę turystyczną, której pokonanie oznacza szansę zwiedzenia kilkunastu zamków, wznoszonych na terenie Dolnego Śląska przez przedstawicieli piastowskich rodzin książęcych. Trasa ta liczy sobie ponad 140 km, łączy zamki Grodno oraz Grodziec, a jej pokonanie może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii. Zamek Grodno, który otwiera tę trasę, może się pochwalić i ciekawą historią, i atrakcjami, obok których nie można przejść obojętnie.

Z kart historii – zamek Grodno i jego dzieje


Zamek Grodno powstał najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku. Pierwotnie służyć miał jako strażnica, która w czasach księcia świdnickiego Bolka I Surowego zaczęła się przemieniać w murowany zamek. Jego głównym zadaniem było pilnowanie granic księstwa, które –ze względu na swe przygraniczne położenie – było dość mocno narażone na konflikty i wojenne straty. W czasach Bolka II Małego zamek ten służył już jako siedziba władcy, a jego znaczenie wzrosło. Pod koniec XIV wieku władzę nad Zagórzem Śląskim i tutejszą warownią przejęli panowie czescy. W tym okresie zamek Grodno dość często przechodził z rąk do rąk, w śród zarządzających nim panów nie brakowało rabusi i awanturników. W połowie XV wieku zamek stał się własnością Georga Czettritz, po którym urzędowali tu Hochbergowie z Książa oraz bliscy starosty świdnickiego von Logau. Dzięki tak znanym panom, w XV wieku obronny zamek Grodno zmienia swój wygląd. Staje się jedną z piękniejszych budowli renesansowych. Częste zmiany właścicieli oraz konflikty, które przyniosły śląskim miejscowościom sporo zniszczeń, mają jednak zły wpływ na zamek i jego stan. Już w XVII wieku zaczyna on popadać w ruinę, choć ratunkiem dla niego okazuje się rozwój turystyki na Dolnym Śląsku. Już w połowie XIX wieku zamek można było zwiedzać, a chętnych na taką przygodę nie brakowało. I choć aż do czasów II wojny światowej zamek ten należał do rodu von Zedlitz, sławę zdobywał nie jako rezydencja, lecz turystyczna perełka. Pozostaje nią zresztą do dziś, a chętnych na zwiedzenie tego cennego zabytku nie brakuje. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się na spacer po zamkowych murach?

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania zamku Grodno?


Zamek Grodno do dziś zachwyca potężnymi murami, dziedzińcami i bramami, których pokonanie dostarczy każdemu z nas wielu wrażeń. Zamek dolny to wspaniały dziedziniec z lipą sądową, liczącą sobie ponad 500 lat. To również piękny budynek bramny, który ozdobiony został ciekawym zegarem słonecznym. Renesansowy portal z lat 70. XVI wieku, przez który można przedostać się na teren zamku górnego, kamienne krzyże pokutne oraz znajdująca się na dziedzińcu zamkowym studnia, wykuta w twardej skale – oto atrakcje, które mogą na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie. Zachwyca też zamkowa wieża, z której można z góry spojrzeć na Zagórze Śląskie oraz na rozległe Jezioro Bystrzyckie.

Zamek Grodno to ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i sztuki. To miejsce, które cieszy się również wielkim powodzeniem wśród tych, którzy w Górach Sowich szukają wojennych tajemnic i ukrytych skarbów. Bliskość kompleksu Rise oraz fakt, iż Niemcy mogli w tej okolicy ukrywać wiele zrabowanych dzieł sztuki sprawia, że okolice Zagórza Śląska do dziś skutecznie pobudzają naszą wyobraźnię.