Jak uzyskać zastępczy samochód z OC sprawcy?

Każdy kierowca może stać się stroną poszkodowaną wskutek kolizji. W takiej sytuacji można liczyć nie tylko na naprawę uszkodzonego samochodu, ale również na otrzymanie pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Warto sprawdzić, kiedy dokładnie on przysługuje i na jakich zasadach się to odbywa.

Zastępczy samochód z OC sprawcy – kiedy przysługuje?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawca kolizji jest zobligowany do naprawienia szkody. Co prawda nigdzie nie jest wprost napisane, że poszkodowany ma prawo do auta zastępczego, ale wynika to bezpośrednio z zapisów znajdujących się w kodeksie cywilnym. Stanowią one, że poszkodowany może zabiegać o wyrównanie poniesionej straty. Tak więc na czas naprawy swojego samochodu przysługuje mu auto zastępcze z OC sprawcy – aż do momentu, kiedy szkoda zostanie naprawiona, nawet jeśli naprawa się przedłuża z uwagi np. na konieczność oczekiwania na części. W przypadku szkody całkowitej – czyli takiej, kiedy samochód nie nadaje się już do naprawy – auto zastępcze da się uzyskać aż do chwili wypłaty odszkodowania.

Jak dostać zastępczy samochód z OC sprawcy?

W praktyce samochód zastępczy z OC sprawcy można uzyskać na trzy sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest poinformowanie ubezpieczyciela o takiej potrzebie. Oprócz tego można również wynająć auto zastępcze w warsztacie, w którym naprawiany jest pojazd poszkodowanego. Trzecią metodą uzyskania samochodu zastępczego jest wynajęcie go we własnym zakresie. W tym celu trzeba poszukać odpowiedniej wypożyczalni.

Zastępczy samochód z OC sprawcy z wypożyczalni – dlaczego warto?

W wypożyczalni iPanek można załatwić wszystkie formalności związane z uzyskaniem samochodu zastępczego z OC sprawcy. Klient dostaje auto tej samej klasy, co uszkodzony pojazd – bez kaucji oraz limitu kilometrów. Jest to rozwiązanie, które opłaca się z wielu powodów. Wypożyczalnia dysponuje flotą składającą się z różnych pojazdów, co ułatwia dopasowanie samochodu do konkretnych potrzeb. Dzięki temu da się zaoszczędzić sporo cennego czasu.