Zamek w Chocianowie w pewnym momencie stał się chusteczką na otarcie łez dla zdradzonej księżnej. Chocianów zgodnie z wolą księcia Przemysła I w 1296 roku przeszedł po jego śmierci na własność księcia Henryka III głogowskiego. Niestety podczas gdy Henryk udał się do Wielkopolski by przejmować schedę po nieboszczyku jego krewny Bolko I postanowił wykorzystać nieobecność księcia i zgarnął Chojnów i Bolesławiec.
Natychmiast przystąpił do umacniania nowej granicy oraz przede wszystkim wybudował zamek w latach 1297 – 1299 i uczynił z niego twierdzę. W następnych latach zamek był własnością książąt legnicko-brzeskich. Stał się punktem granicznym na bliskiej drodze z Lublina do Szprotawy.
Pewnego razu na zamku wybuchła małżeńska wojna. Otóż książę Ludwik II dość szybko pożałował decyzji małżeństwa z przedstawicielką możnego rodu, Elżbietą. Przed ślubem liczył, że małżonka zajmie się własnym dworem i nie będzie wtrącać się do jego spraw. Książę postanowił więc pozbyć się z dworu upierdliwej małżonki. Przypomniał sobie, że podczas podróży odwiedził z Elżbietą zamek w Chocianowie, który bardzo jej się spodobał. Podarował jej więc go i zlecił za zadanie uczynienia z niego miłego gniazdka.
Elżbieta udała się do Chocianowa i energicznie zaczęła urządzać zamek w bardziej nowoczesnym stylu. Wkrótce odwiedzili ją bracia Krzysztof i Mikołaj. Wieść, jaką jej przywieźli rozgniewała Elżbietę, podczas jej nieobecności Ludwik zapraszał do siebie kobiety, nie bacząc na śluby jakie składał żonie. Małżeństwo się rozpadło, a Elżbieta popadła w rozpacz i zamknęła się w zamku.
Około 1600 roku gotycka warownia została gruntownie przebudowana w latach 1728 – 1732 zamek został przekształcony w dwukondygnacyjny barokowy pałac. Działania wojenne w 1945 roku poważnie zniszczyły zamek. W latach powojennych został częściowo zabezpieczony. Obecnie pozostałości zamku znajdują się w rękach prywatnych, nowy właściciel prowadzi remont budowli.
Jeżeli o zamkach mowa, nie można nie wspomnieć o Zamku Królewskim w Warszawie. Więcej szczegółów na temat tej fantastycznej budowli znajdziesz na stronie https://warszawainfo.pl/, gdzie przeczytasz wiele ciekawych informacji na temat innych zabytków stolicy.