Co warto zobaczyć w Cieplicach Śląskich?

Cieplice Śląskie są wyjątkowym punktem na mapie Dolnego Śląska, a urlop na terenie tego kurortu może każdemu z nas przynieść sporo korzyści. Co warto wiedzieć na temat najstarszego na ziemiach polskich uzdrowiska? W jaki sposób można tutaj spędzić wolny czas?

Powodów, dla których warto odwiedzić Cieplice Śląskie, jest sporo. Ta dzielnica Jeleniej Góry przyciąga malowniczym otoczeniem, ciekawą zabudową oraz leczniczymi wodami, z mocy których z powodzeniem korzystano już w okresie średniowiecza. Jako piersi moc tutejszych cieplic (wód, których temperatura wynosi aż 90 stopni) zaczęli wykorzystywać joannici. To oni w latach 80-tych XIII stulecia zapoczątkowali uzdrowiskową działalność w Cieplicach i przyjmowali pierwszych gości. W połowie XVI wieku miejscowość ta mogła pochwalić się już ciekawą ofertą leczniczych zabiegów, dzięki czemu kuracjusze bardzo chętnie zaglądali na jej teren. Kuracje pitne i natryskowe, lecznicze kąpiele – wszystko to przyniosło Cieplicom Śląskim wielką sławę. Dzięki temu uzdrowisko to stało się atrakcyjnym miejscem dla tak znanych osób, jak Marysieńka Sobieska, Hugo Kołłątaj i Izabella Czartoryska. Do dziś kurort ten cieszy się wielkim powodzeniem, a osób, które chcą się tu rozprawić z chorobami reumatycznymi, nie brakuje. W Cieplicach Śląskich walczy się też z chorobami neurologicznymi i urologicznymi, dobrze ma się tu również okulistyka.

Oprócz tego w miejscowości tej świetnie ma się turystyka, co też nikogo dziwić nie powinno. Bliskość Rudaw Janowickich oraz Karkonoskiego Parku Narodowego to wielki walor, a dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że miłośnicy aktywnego wypoczynku bardzo chętnie zaglądają w to miejsce. Cieplice Śląskie mogą się też pochwalić ciekawymi zabytkami, w gronie których wyróżnia się okazały pałac Schaffgotschów, XVIII-wieczny kościół ewangelicki oraz pocysterski kościół, w którym można podziwiać piękne epitafia oraz obrazy. Dodatkowo w Cieplicach czekają piękne parki oraz zabytkowe wille i pensjonaty, dzięki którym panuje tu wyjątkowa atmosfera. W tym dolnośląskim kurorcie nuda nikomu nie zagrozi, a oferta spędzenia wakacji w tym miejscu jest niezwykle bogata.