Zwiedzanie Czaplinka i okolic

Czaplinek to miejscowość malowniczo położona wśród dwóch jezior: Czaplino [więcej na Wikipedii] i Drawsko. To właśnie te jeziora stanowią główną atrakcję Czaplinka – co roku przyciągają one wielu turystów uwielbiających aktywny wypoczynek nad wodą. Miejscowość słynie również z wielu innych atrakcji dla dorosłych i dzieci – jest idealnym miejscem na spędzenie rodzinnych wakacji z najmłodszymi. Turystyce sprzyja duża baza noclegowa (dostępna w Meteorze), gastronomiczna i rozrywkowa. Pokój można łatwo zarezerwować poprzez wpisanie w wyszukiwarkę internetową frazy: noclegi Czaplinek.

Kilka kilometrów od miejscowości znajduje się niezwykły pomnik przyrody – głaz Tempelburg, nazwa pochodzi od dawnej nazwy Czaplinka. Ten wielki granitowy głaz przywędrował z wraz z lodowcem z okolic obecnej Skandynawii. Głaz ma prawie dwadzieścia metrów obwodu i wystaje nad ziemię na wysokość 3, 5 metra. Wykuto na nim napis Tempelburg 1858, a ślady wskazują na to, że kiedyś podjęto nieudaną próbę jego wysadzenia. Stara nazwa pochodzi od zakonu templariuszy, którzy mieli w mieście swoją twierdzę, wybudowaną w 1291 roku, po otrzymaniu od księcia okolicznych ziem.

Obecnie Czaplinek w sezonie letnim jest miasteczkiem turystycznym, czemu sprzyja lokalizacja między dwoma jeziorami. Są tu organizowane zawody żeglarskie i spływy kajakowe rzeką Drawą. Na głównym placu w Czaplinku znajduje się rzeźba Pawła Wasznika, którego wyczyn został opisany w kronikach Jana Długosza. Paweł Wasznik pomógł utrzymać obronę zamku Drahim podczas najazdu, za co został sowicie wynagrodzony. Będąc w Czaplinku z dziećmi warto zadbać o atrakcje, które są dopasowane dla najmłodszych.

Warto się wybrać do Sławogrodu, który jest rekonstrukcja średniowiecznej osady. Najmłodsze dzieci będą mogły się pobawić ze zwierzętami znajdującymi się w zagrodzie, a trochę starsze dzieci będą mogły wziąć udział w drużynowych zawodach w rzucaniu oszczepem, walce na miecze i strzelaniu z łuku. Zawody kończą się pasowaniem na rycerza. Kilka kilometrów od Czaplinka znajduje się miejscowość Stare Drawsko, gdzie można zobaczyć ruiny zamku Drahim. Zamek zbudowano w latach 1360 – 1366. Obecnie ruiny zamku można zwiedzać, a w ich centrum znajduje się wspaniała rekonstrukcja zamkowego dziedzińca. W weekendy na zamku organizowane są targi, podczas których można nabyć miejscowe smakołyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>