Warto poznać – Konin

Konin to miasto, o którym można pomyśleć wiele, z pewnością jednak trudno myśleć o nim w kategoriach atrakcji turystycznej. Kurortem turystycznym Konin nigdy nie był i nie ma wątpliwości, że nigdy nim się nie stanie. Nie oznacza to jednak, że jest mało ciekawy. Wręcz przeciwnie. Zwiedzając Konin, szybko można dojść do tego wniosku, miasto bowiem nikogo nie pozostawia obojętnym. Zostaje w pamięci, co jest wielkim plusem tego miejsca. To miasto na prawach powiatu, położone w Wielkopolsce, przy rzece Warcie. Miasto, z dość rozwiniętym przemysłem, ale i kilkoma interesującymi atrakcjami turystycznymi oraz wieloma zabytkami. Wśród nich znajdziemy zabytki wyjątkowo unikalne.

Analizując temat atrakcji turystycznych Konina, trzeba wspomnieć o historii miasta, a szczególnie o czasach wojennych. Przed drugą wojną światową w Koninie mieszkała bardzo duża społeczność żydowska. Statystyki mówiły o społeczności kilkutysięcznej, w przeliczeniu stanowiła ona ponad dwudziestoprocentową część miasta. Po wojnie w Koninie mieszkało tylko kilku Żydów. Tak liczna społeczność pozostawiła wiele budynków charakterystycznych dla Judaizmu, budynków istniejących do dziś. Synagoga, dom nauki, wiele kamieniczek tak zwanej dzielnicy żydowskiej to obiekty, które warto poznać.

Oprócz zabytków charakterystycznych dla Judaizmu, w Koninie można znaleźć szereg innych budowli. Kościoły, zabytkowe kamienice, parki. Zachwyca już sam układ miasta, warto jednak dodać, że jest to układ z dość dużymi zmianami. W trakcie likwidacji dzielnicy żydowskiej, zdecydowano o wyburzeniu wielu domów tam istniejących, w tym jednej części rynku. Obecny rynek jest więc większy od tego, który istniał przed wojną.

Chcąc zwiedzić Konin, warto zatrzymać się w tym mieście choć na kilka nocy. Baza noclegowa oczywiście istnieje – są to przede wszystkim hotele (wpisz w wyszukiwarkę hasło: "noclegi Konin" lub poszukaj na Meteorze). Wśród nich znajdziemy oczywiście te tańsze i droższe, mniej lub bardziej luksusowe. Każdy dopasuje w tym miejscu nocleg dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>