Rezerwat Krajobrazowy Doliny Chłapowskiej

Chłapowo to niewielka, nadmorska miejscowość turystyczna, leżąca w województwie pomorskim w powiecie puckim. Znajduje się na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Od roku 1973 do 2014 Chłapowo było częścią miasta Władysławowa. Można tu dojechać z każdego zakątka Polski komunikacją publiczną, najlepiej dojechać do Władysławowa, skąd można już bez problemu nawet pieszo dotrzeć do tej urokliwej wsi, w której z pewnością zaznamy gościnności gospodarzy oraz będziemy mogli podziwiać piękno nieskalanej przyrody Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a także pooddychać zdrowym, pełnym jodu świeżym powietrzem i odetchnąć pełną piersią.

Przyjeżdżając nad morze, miłośnicy aktywnych form wypoczynku z pewnością będą bardzo zadowoleni i w pełni wykorzystają możliwości tej urokliwej wsi. Bliskość Morza Bałtyckiego, a także piękne krajobrazy malowniczego rezerwatu krajobrazowego “Dolina Chłapowska” sprawią, iż wypoczynek tutaj na długo pozostanie w pamięci odwiedzających.

Wąwóz Chłapowski, potocznie nazywany “Rudnikiem”, jest rezerwatem przyrody, utworzonym w 2000 roku, objęty ochroną jest jego obszar znajdujący się w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Sam wąwóz zajmuje imponującą powierzchnię ponad 24 hektarów. Powstał wskutek działania erozyjnego wód powierzchniowych, jego długość wynosi 500 metrów, a maksymalna głębokość 50 metrów. Wejście do wąwozu zaczyna się w Chłapowie, natomiast wyjście z niego znajduj się bezpośrednio na pięknej plaży, co z pewnością stanowi warunki do wyjątkowej wyprawy. Według miejscowej legendy nazwa “Rudnik” wzięła się od koloru gleby, która jest rudoczerwona. Legenda owa głosi, iż właśnie w tym wąwozie miała miejsce krwawa zasadzka na Szwedów podczas potopu szwedzkiego. W rzeczywistości czerwone zabarwienie świadczy o dużej zawartości związków żelaza w glebie. W rezerwacie zobaczymy podlegające ochronie niezwykłe gatunki roślin, między innymi: rokitnik zwyczajny, bluszcz pospolity, paprotka zwyczajna, jałowiec oraz wiele innych ciekawych roślin. Ciekawostką jest także fakt, iż w latach 1959-1960 czynna była w tym miejscu kopalnia węgla brunatnego. Do tej pory można dojrzeć niewielkie warstewki węgla brunatnego na klifie u wylotu doliny.

W szczycie sezonu turystycznego większość kwater rezerwowana jest już z parotygodniowym wyprzedzeniem. Sąsiednie Władysławowo jest także dobrym pomysłem na nocleg, jednak to właśnie tam jest największe obłożenie turystów w tym rejonie podczas szczytu sezonu. W Chłapowie, który jest dużo mniejszy i spokojniejszy, z pewnością będzie łatwiej znaleźć nocleg niż we wspomnianym Władysławowie. Z pomocą przyjdzie wyszukiwarka internetowa, gdzie po wpisaniu frazy “noclegi Chłapowo” pojawi się co najmniej kilkanaście stron proponujących miejsce w kwaterach prywatnych, pensjonatach, na kempingach i polach namiotowych. Ta nadmorska, urokliwa miejscowość z pewnością jest bardzo atrakcyjnym punktem na mapie wycieczek. Atrakcyjne oraz dogodne położenie, nowoczesna baza noclegowa, piękna przyroda Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz sąsiedztwo dużych kurortów niewątpliwie zachęcają do odwiedzenia tego urokliwego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>