Najstarszy kościół Michała Archanioła w Katowicach

Polska to kraj o silnych korzeniach chrześcijańskich. Nawet w najmniejszych wioskach można spotkać stare kaplice, wyjątkowe kościoły. Nie inaczej jest w wielkich miastach tętniących dzisiaj życiem. Katowice to jeden z najlepszych przykładów pokazujących, że pośród strzelistych i nowoczesnych budynków sakralnych można odnaleźć starodawne perełki architektury, które po prostu wypada odwiedzić.

Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Katowicach jest wspaniałym zabytkiem na szlaku architektonicznym Śląska. Świątynia stanowi najstarszą budowlę sakralną na terenie miasta, chociaż aby dostać się do niej należy pojechać aż do Parku Kościuszki w Brynowie, a dokładniej na malownicze Wzgórze Beaty. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1510 roku, kiedy to zbudowano ją w Syryni (miejscowość w powiecie wodzisławskim). Przez ponad czterysta lat pełniła ona funkcję kościoła parafialnego. W wyniku zapotrzebowania, budynek został przeniesiony do Katowic w 1938 roku. Niepozorny drewniany kościółek bez wieży posiada jedną nawę, wąskie prezbiterium i niewielką kruchtę o prostokątnym kształcie. Budynek został pokryty dwuspadowym dachem z drewnianym gontem. Turyści wynajmujący noclegi w Katowicach na pewno nie pożałują, gdy zajrzą do wnętrza świątyni. Obiekt zawiera korpus siedemnastowiecznej drewnianej ambony oraz rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którą wierni obdarzają niezwykłą czcią. Jest to figura z okresu późnogotyckiego, wykonana na początku szesnastego wieku i docelowo umieszczona w Dębieńsku w powiecie rybnickim. Ponadto w kruchcie można odnaleźć piętnastowieczną kamienną kropielnicę, a także drewnianą skrzynię pochodzącą sprzed około dwustu lat. Tuż obok budynku znajduje się dzwonnica z 1679 roku.

Co prawda baza noclegowa mieszcząca się w centrum miasta jest znacznie oddalona od kościółka, jednak zwiedzając lub mieszkając w Katowicach warto wybrać się tu chociaż raz. Michał Archanioł jest jednym z najpotężniejszych aniołów w hierarchii niebiańskiej. Sławiony przez wiele religii stał się patronem mnóstwa kościołów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>