Most św. Jana w Kłodzku

Okazuje się, że nie tylko góry lub morze mogą być atrakcyjne pod względem turystycznym. Ciekawym rozwiązaniem, kiedy akurat zastanawiamy się, gdzie można spędzić kilka miłych dni, jest Kłodzko, miasto na Dolnym Śląsku, które jest historyczną stolica regionu.

Do dzisiaj w Kłodzku można obejrzeć wiele interesujących atrakcji, które przypominają historię miasta. A to jeszcze nie wszystko. Miejsce to jest świetną baza wypadową dla wszystkich, którzy mają ochotę udać się do pobliskiej Kotliny Kłodzkiej. Warto podkreślić, że baza noclegowa w Kłodzku pozwala na znalezienie odpowiedniego lokum dla każdego. Co ważne, atrakcyjne noclegi można znaleźć w różnych przedziałach cenowych [do sprawdzenia na ➞Meteorze].

Jeśli planujecie pobyt w Kłodzku, zachęcamy do odwiedzenia Mostu św. Jana, jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków w tym mieście, który utrzymany jest w gotyckim stylu i łączy Wyspę Piasek ze starym Miastem w Kłodzku. Sam most stylistycznie jest wyraźnie powiązany z mostem Karola w czeskiej Pradze. Jeśli chodzi o jego datę powstania na Młynówce, to zdania są podzielone. Według jednej wersji budowę mostu rozpoczęto w roku 1281, według drugiej dopiero w 1286. Zasadniczo budowę na Młynówce ukończono w roku 1390. Jednak jeśli chodzi o charakterystyczne figury, które się na nim znajdują, montowano je od XVI do XVIII. Najczęściej wykonanie figur było fundowane przez zamożnych mieszczan z Kłodzka. Warto podkreślić, że most św. Jana był wiele razy poddawany przebudowom, zwłaszcza w XV wieku, kiedy to toczyły się wojny husyckie. Później był jeszcze kilkakrotnie remontowany, ostatni raz miało to miejsce w roku 1978.

Jak już wspomnieliśmy, most na Młynówce w Kłodzku został udekorowany charakterystycznymi figurami, które od razu zwracają uwagę. Na zachodniej balustradzie mostu znajduje się rzeźba prezentując Pietę, która została ufundowana w roku 1655 przez hrabiego Jana Jerzego von Götzena i jego żonę, Marię Elżbietę. Na moście znajdują się także figury św. Wacława (patrona Czech) oraz św. Franciszka Ksawerego [do sprawdzenia na ➞Wikipedii], które ustanowiono naprzeciw siebie. W taki sposób podkreślono ideologiczne podobieństw obu postaci. Na moście znajdują się także figury św. Jana Nepomucena, Chrystusa na krzyżu (z inicjatywy hrabiego von Herbertsteina, 1734 rok), a także Trójcy Świętej i ukoronowania Najświętszej Marii Panny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>